Galvenais NBA top komandu mērķis brīvo aģentu tirgū 2021. gadā – Jannis Adetokunbo.
Divkārtējais MVP Jannis Adetokunbo bija galvenais NBA komandu mērķis 2021. gadā uz viņu pretendēja “Maiami”, “Toronto”, “Dalasa” un pat daļēji “Lakers”.
Bet galvenais pretendents uz grieķi palika viņa pašreizējā komanda Milvoki “Bucks”, viņi varēja ne tikai dot 1,5 reizes vairāk naudas, bet arī piedāvāt to tagad, gadu pirms vecā līguma termiņa beigām.
Piekrītiet, parakstīt līgumu uz 228 miljoniem tagad ar “Bucks” vai gaidīt 2021. gada jūliju, lai no citas komandas iegūtu tikai 145 miljonus, tā ir liela atšķirība.
Un Jannis nolēma palikt. Izskatās, ka Viskonsinai rīt būs oficiāli svētki.
Kāpēc pastāv tāda atšķirība starp līgumu ar “Bucks” un līgumu ar nosacīto “Hit”?
Saskaņā ar NBA noteikumiem basketbola superzvaigzne var iepriekš pagarināt līgumu ar savu komandu ar izdevīgākiem nosacījumiem gan laika, gan atalgojuma ziņā. Lai iegūtu šo “supermaks”, ir jābūt MVP vai vismaz jāiekļūst sezonas izlasē pēdējā sezonā, kā arī jāspēlē vienā un tajā pašā klubā vismaz 7 gadus no karjeras sākuma (izņēmums ir viena apmaiņa pirmajās četrās sezonās). Jannis atbilda visiem šiem kritērijiem.
NBA bija tikai pieci “supermaksi”: Stefens Karijs Goldensteitā, Rasels Vestbruks Oklahomā, Džeimss Hārdens Hjūstonā, Džons Vols Vašingtonā un Damians Lilards Portlendā. Adetokunbo būs sestais.
Jannis tagad ir visvairāk apmaksāts spēlētājs NBA?
Nē!
Šis ir dārgākais NBA līgums kopējās vērtības ziņā, pārspējot Vestbruka rekordu 2017. gadā.
Bet, pirmkārt, līgums stāsies spēkā tikai nākamajā sezonā, šo Jannis noslēgs tikai par 27,5 miljoniem dolāru.
Otrkārt, alga NBA netiek uzskatīta kā vidējā visā līguma darbības laikā, bet gan lec (parasti pieaug) katrā sezonā.
2025/2026. gadā Adetokunbo nopelnīs gandrīz 52 miljonus – pirmo algu 50+ miljonu apmērā NBA vēsturē. Bet 2021. gadā viņš būs tikai 8. vietā reitingā, un dalīs šo vietu ar Lilardu, Džordžu un Kavai * – ja Leonards parakstīs maksimālo līgumu nākamajā gadā:
1. Stīvens Karijs – 45,8 miljoni
2-3. Džons Vols un Džeimss Hārdens – 44,3 miljoni ASV dolāru
4.-5. Rasels Vestbruks un Kriss Pols – 44,2 miljoni ASV dolāru
Kevins Durants – 42,0 miljoni
Lebrons Džeimss – 41,2 miljoni
8.-11. Jannis Adetokunbo, Pauls Džordžs, Damians Lillards, Kavai Leonards * – 39,3 miljoni
12. Bleiks Grifins – 39,0 miljoni
13. Klejs Tompsons – 38,0 miljoni
14-15. Džimijs Batlers un Kemba Volkers – 36,0 miljoni
Vai Milvoki ar šādu līgumu neiekļūs bedrē?
Visus riskus nav iespējams aprēķināt, tāpēc NBA maksimālo algu ierobežo ar summu 35% no algas griestiem.
Pat ja Jannis pārtrauks progresēt (un viņš negrasās, turpina uzlabot vājos elementus, piemēram, sodus), klubs spēs saglabāt konkurētspēju – ja īpašnieki būs gatavi maksāt ne tikai grieķim, bet arī viņa komandas biedriem, pārsniedzot luksusa nodokļa robežu. Goldensteitā tieši tagad ir tāda situācija.
Un tad – kam, ja ne MVP līgai, jādod šāds līgums? “Bucks” tikpat lojāls spēlētājs nebūs tik drīz , pēc Kareema Abdula-Džabara aiziešanas uz “Lakers” 1975. gadā, no tā brīža “Milvoki” pirms Adetokunbo nebija superzvaigznes. Kā arī nebija reāla iespēja iegūt titulu.Palaist garām tādu basketbola spēlētāju kā Jannis, nozīmē iekrist purvā vēl uz 10, 20, 40 gadiem.
Vai tas ir liels uzvara mazajam tirgum?
Nē, pagaidām šī ir tikai neliela uzvara mazjam tirgum. Jā, Jannis neatstāja “provinces” Milvoki, neaizbrauca uz Holivudu, Sautbiču, Ņujorku vai Kanādu. Bet mūsdienu NBA zvaigznes diktē savu gribu tur, kur to pat aizliedz noteikumi – piemēram, apmaiņas prasībās.
Uz doto laiku Janņisa līgums nozīmē tikai to, ka viņš neatstās “Bucks” līdz nākamajai sezonai (vienkārši tāpēc, ka to ir aizliegts apmainīt veselu gadu pēc supermaksimālās pagarināšanas).
Nu vēl arī to, ka sporta pasaulē parādījās viens ļoti, ļoti bagāts afro-grieķis.
Avots – Sports.ru
Foto – Pixabay